leer
Erfurt live Header1
Erfurt live Header8
Aforyzmy po polsku arrow Miłość
Erfurt live Header10 Erfurt live leer0

Miłość

"Tylko w miłości kompletne zero może być dla kogoś wszystkim."
Jadwiga Rutkowska    


"Miłość to nie staw, w którym można zawsze znaleźć swoje odbicie. Miłość ma przypływy i odpływy. Ma też swoje rozbite okręty, zatopione miasta, ośmiornice i skrzynie złota i pereł. Ale perły leżą głęboko."
Erich Maria Remarque   


"Miłość jest jak bańka mydlana: gdy pęknie, drugi raz taka sama już nie powstanie - lecz nowa może być jeszcze piękniejsza.""Dlaczego tak bywa, że kochają nas ludzie, na których miłości nam nie zależy, a my kochamy tych, którym nasza miłość jest niepotrzebna?"


"Biznes to wszystko co robiąc dla innych czynimy dla siebie. Miłość na odwrót."
Marcin Niewalda     


"Miłość jest grą... kto pierwszy powie "kocham" przegrywa.""Miłość przypomina pantomimę. Nigdy do końca nie jesteśmy pewni, co który gest znaczy.""Słowami świadczyć miłość - to nie miłość."
Sofokles


"Miłość to jest to, co pozostaje, gdy już zabrane jest wszystko, nawet nadzieja.""Prawdziwa miłość przenika tajemnice i samotność kochanej osoby, pozwalając jej zachować swoje sekrety i pozostawia jej wewnętrzną wolność."
Thomas Merton    


"Miłość to jedyna siła, która zmienia wroga w przyjaciela."
Martin Luter King   


"Miłość przekształca duszę na podobieństwo ukochanej osoby."
Samuel T. Coleridge   


"Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi."
Stefan Wyszyński    


"Miłość przychodzi na palcach, odchodzi trzaskając drzwiami.""Miłość jest treścią naszego istnienia. Jeśli się jej wyrzekniemy, umrzemy z głodu pod drzewem życia, nie mając śmiałości by zerwać jego owoce."
Paulo Coelho   


"Kto kocha, wątpi często w to, w co wierzy najmocniej.""Umieć kochać - do tego trzeba ukończyć szkołę cierpienia."
Aleksandra Kozłowska    


"Miłość jest grzechem... jeżeli nie możemy całego życia spędzić z człowiekiem, którego kochamy.""Gdy jesteś zakochany, twoje myśli mają zawsze wspólny mianownik.""Miłość w jednej chwili daje nam to coś, czego nie mogliśmy osiągnąć przez długie lata pracy..."
Johann Wolfgang von Goethe  


"Łatwiej kochać kogoś, do kogo nigdy nie można dotrzeć, niż człowieka, od którego nie można się uwolnić."
Jostain Gaarder   


"Kto otrzymawszy pocałunek nie sięga po więcej, z pewnością nie jest warty tego co otrzymał.""Jak Jakub z Aniołem, tak ja z tym wspomnieniem mocuje się, lecz nadaremnie, bo ono silniejsze ode mnie i słodkie nieskończenie...""Piękno syci tylko oczy, słodycz usposobienia oczarowuje duszę.""Większość z nas kocha z potrzeby kochania, a nie dlatego że znaleźliśmy kogoś godnego miłości.""Na nieszczęście mogą skazać nas inni - na miłość skazujemy sie sami.""We say we love flowers yet we pluck them. We say we love trees yet we cut them down. And some people still wonder why some are afraid when they are told they're loved...""Miłość jest jak kwiat polny. Często znajdujemy ją w zupełnie nieoczekiwanym miejscu."

 


 

"Co znaczy kochać jeśli nie wziąć się za ręce i niespodziewanie wzlecieć?""Dla mężczyzny - sercem jest świat, dla kobiety - światem jest serce."
Christian Grable   


"Miłość jest zawsze nowa. I bez względu na to, czy w życiu kochamy raz, dwa czy dziesięć razy, zawsze stajemy w obliczu nieznanego. Miłość może nas pogrążyć w ogniu piekieł albo zabrać do bram raju - ale zawsze gdzieś nas prowadzi."
Paulo Coelho 


"Miłość nie jest ślepa, ale cierpi na daltonizm."
William Shakespeare  


"Oto jest miłość, dwoje ludzi spotyka się przypadkiem, a okazuje się że czekali na siebie całe życie.""Miłość jest jak odra, przechodzi się ją tylko raz, a im później przychodzi, tym cięższy ma przebieg."
Josh Billings   


"Któż z nas kocha nie głupiejąc przy tym?"
George Byron  


"Serce nigdy nie ma zmarszczek... ono ma blizny."
Colette   


"Niedoskonałych należy kochać; doskonałym miłość jest niepotrzebna."

 


 

"Miłość - najbardziej poetycka forma marnotrawienia czasu.""Dzięki miłości człowiek może rozwiązać generalny problem ludzkiego istnienia - przezwyciężyć uczucie osamotnienia.""Gdy złość kipi, miłość się przypala.""Z miłością jak z masłem. Od czasu do czasu trochę chłodu utrzymuje je w świeżości."
M. Achard    


"Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi."
S. Wyszyński   


"Co to jest prawdziwa miłość wiedzą tylko kobiety brzydkie, piękne umieją zaledwie uwodzić."
Audrey Hepburn   


"Ciężko jest kochać Kogoś, kogo ciągle nie ma."
Damian Sad     


"Zawsze opłaca się kochać kogoś bezinteresownie."
Karol Kraft   


"Nie są godni miłości ci, którzy w niczym nie ryzykują.""Nie kochaj nigdy nikogo, gdy Ci nie wyzna miłości, bo najokropniejszym bólem jest miłość bez wzajemności.""Całe życie czekamy na nadzwyczajnego człowieka, zamiast zwyczajnych ludzi przemieniać w nadzwyczajnych."
Hans Urs von Balthasaz  


"Miłość jest życiem, jego największą wartością. To właśnie w niej rozkwitają wiersze, czyny i wszystko inne. Miłość jest sercem całości. Kiedy serce stanie, umiera wszystko inne, wszystko staje się zbędne, bezużyteczne..."
Włodzimierz Majakowski     


"Miarą miłości jest miłość bez miary.""Jedno jest w życiu szczęście - kochać i być kochanym."
George Sand    


"Kobiet nie można zrozumieć, trzeba je kochać.""Miłość to jedyna doskonała rzecz w życiu. Owszem, boli czasem tak bardzo, że człowiek ma ochotę umrzeć. Ale kochać kogoś, stracić go, to cena, którą płacimy za przywilej należenia do drugiej osoby. Nikt nie chce żyć bez miłości i nieważne, jak bardzo może to potem boleć.""Miłość już sama w sobie jest przypadłością, a przypadłość nie dopuszcza innych przypadłości."
Ibn Hazm    


"Popiołem będę, lecz czuć nie przestanę. Prochem będę, lecz proch ten będzie kochał."
Quevedo   


"Miłość jest węzłem, w który się nierozerwalnie splatają przeznaczenie i wolność."
O. Paz  


"Seks jest korzeniem, erotyzm łodygą, a miłość kwiatem. Co jest owocem? Owoce miłości są nieuchwytne i to jest właśnie jedna z jej zagadek."
O. Paz   


"Pierwsze westchnienie miłości - to ostatnie westchnienie rozumu.""Prawdziwa miłość jest podróżą, z której jeszcze nikt nigdy nie wrócił.""Łatwo powiedzieć koniec, ale nie łatwo przestać kochać.""W dwóch przypadkach lęk jest niedozwolony - na wojnie i w miłości.""Miłość to partia kart, w której wszyscy oszukują: mężczyźni, by wygrać, kobiety by nie przegrać."
Alfred Hitchock    


"Skoro kochający umie być śmiałym, rzadko jego miłość pozostanie bezowocna."
George Byron   


"Miłość to uparte dziecię, nigdy się nie uczepi szaty nadziei bardziej, jak wówczas, gdy ta bliską jest zniknięciu."
Johann Wolfgang von Goethe   


"Miłość jest sztuką. Jeśli chcesz nauczyć się kochać, musisz postępować w taki sam sposób jak wówczas, gdy chcesz się nauczyć jakiejkolwiek innej sztuki: opanować jej teorię i praktykę."
Erich Fromm   


"Wspomnij o tęsknocie w sercu ci bliskim, wspomnij o kimś, dla kogo jesteś wszystkim.""Kochać kogoś - znaczy widzieć w nim cuda dla innych niedostrzegalne.""Słomiane uczucie to takie, które się szybko rozpala i równie szybko gaśnie.""Fata viam invenient [przeznaczenie znajdzie drogę]."
Wergiliusz    


"Jeśli szukasz miłości - kochaj.""Miłość to świadomość, że coś może zostać utracone."
G.K. Chesterton  


"Miłość nie jest całkowicie gotowa. Ona się staje. Nie jest solidnym zakotwiczeniem w porcie szczęścia, ale podniesieniem kotwicy i kursem na pełne morze w czasie łagodnej bryzy czy burzy. Nie jest triumfalnym TAK, wielkim punktem finalnym w muzyce pośród śmiechów i braw, ale jest mnóstwem TAK, które wypełniają życie, pośród mnóstwa NIE, które się skreśla po drodze."
Michel Quoist   


"W miłości właśnie cenię
Niedoświadczenie.
Miłość nie jest kunsztem,
Miłość jest wzruszeniem. "

Jan Sztaudynger  


"Nulla vis maior pietate vera est. [Nie ma większej siły niż prawdziwa miłość]"
Seneka 


"Kropla miłości znaczy więcej niż ocean rozumu."
Blaise Pascal     


"Miłość jest czymś najmocniejszym na świecie, a jednak nie można wyobrazić sobie nic bardziej skromnego."
Mahatma Gandhi     


"Może kiedyś będziesz szedł przez piękną łąkę. Może na jednym źdźble trawy dostrzeżesz kroplę rosy inną niż wszystkie - to ja...""Kiedy patrzysz na Miłość z boku, myślisz, że jesteś normalny. Gdy przechodzisz z Nią na ty, w ogóle nie myślisz."
Artur Bilat  


"Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..."
ks. Jan Twardowski  


"Ten kto się szybko zakochuje, jeszcze szybciej potrafi się odkochać."
Andrzej Majewski     


"Młodzieńcza miłość jest jak bańka mydlana."
Andrzej Majewski     


"Niedojrzała miłość mówi: 'Kocham cię, ponieważ cię potrzebuję', dojrzała zaś: 'Potrzebuję cię, ponieważ cię kocham'."
Erich Fromm 


"Miłości się nie szuka. Jest albo jej nie ma."
ks. Jan Twardowski  


"Miłość jest jak narkotyk. Na początku odczuwasz euforię, całkowicie poddajesz się nowemu uczuciu. A następnego dnia chcesz więcej. I choć jeszcze nie wpadłeś w nałóg, poczułeś już jej smak i wierzysz, że będziesz mógł nad nią panować.""Miłość jest jak spacer podczas drobniutkiego deszczu. Idziesz, i dopiero po chwili orientujesz się, że przemokłeś... do głębi serca.""Pierwszą prawdziwą miłością jest zawsze ta ostatnia."
Andrzej Majewski     


"Młodym kochankom brakuje słów, starym zostają już tylko słowa."
Andrzej Majewski     


"Jeśli miłość zaczyna się od zazdrości, to skończy się na nienawiści."
Andrzej Majewski     


"Miłość jest uczuciem nader gwałtownym, bolesnym niekiedy i bardzo niszczycielskim. Nie ma od niej nic gorszego jak i również lepszego. Wzloty i upadki są dla mnie jednakowo nieznośne, ale bardziej nieznośny jest ich brak."
Danielle Steel  


"Z miłością jest tak: jak się ją dzieli, to się mnoży."
Andrzej Majewski     


"Czasami potrzeba odpowiedniego światła, aby przeczytać to, co nie zapisane."
Rafał Król  


"Miłość to trudna do ugaszenia substancja samozapalna.""Gdy się prawdziwie kogoś kocha, wierność nie jest żadną zasługą.""Serce nigdy nie ma zmarszczek. Ono ma blizny.""Miłość jest jak cień człowieka - uciekasz, to cię goni, a kiedy ją gonisz - ucieka. Jak cień.""Miłość jest mgłą, która wytwarza się w głowie. Jeśli owa mgła opada na dół - na serce - następuje pogoda życia. Jeśli pozostaje w głowie - pada deszcz łez.""Miłość jest niczym,
Bo nic jest wszystkim,
A wszystko jest miłością."

    


"Serce z sercem się poznaje,
Serce z sercem się rozstaje.
Serce drugie serce prosi,
Niech je serce w sercu nosi!"
"Nie zapomnij nigdy tego,
Że kochać szczerze
Można tylko jednego!"
"W miłości potrzeba chociaż odrobinę miłości."

 

"Nie bój sie kochać. Wspomnienia zostaną na zawsze."
    


"Miłość jest jak zbrodnia - po wszystkim nie wiadomo co zrobić z ciałem.""Jest na świecie miłość, której imię srebrzystym promieniem objęło ziemię.""Ja sam kochałem się w życiu tylko jeden raz i potem już nigdy nie kochałem nikogo ani przez minutę, mimo iż bezustannie starałem się stworzyć sobie złudzenie."
Marek Hłasko  


"Życie jest pieśnią - zaśpiewaj ją;
Życie to gra - weź udział w grze;
Życie to próba - podejmij ją;
Życie to sen - niech wyśni się;
Życie ofiarą jest - składaj ją więc;
Życie to miłość - korzystaj z niej!"

Sai Baba  


"W nienawiści bijemy, aż przeciwnik przestanie oddychać. W miłości ciosom nie ma końca."
Colleen McCullough, "Ptaki ciernistych krzewów"     


"Bywa, że pierwszej miłości nigdy się nie zapomina, ale ona zawsze się kończy."
Paulo Coelho, "Weronika postanawia umrzeć"     


"Miłość cierpliwa jest,
łaskawa jest,
Miłość nie zazdrości,
nie szuka poklasku,
nie unosi się pychą;
nie dopuszcza się bezwstydu,
nie szuka swego,
nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego;
nie cieszy się z niesprawiedliwości,
lecz współweseli się z prawdą.
Wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję,
wszystko przetrzyma.
Miłość nigdy nie ustaje (...)
Tak więc trwają wiara, nadzieja i miłość - te trzy:
z nich zaś największa jest miłość."

1 list do Koryntian  


"Przyjaźń jest rodzajem miłości, a miłość powinna opierać się na przyjaźni."
Nicolle Winner  


"Dlaczego gdy ktoś powie kocham ludzie topią go w uśmiechu, a potem błagają żeby powtórzył?""Wiedzieć i czuć, że kochasz, to nie wszystko. Trzeba jeszcze umieć kochać."
Tomasz Poradowski     


"Kto chce zdobyć człowieka, musi dać w zastaw swoje serce.""Najdłużej kochamy tych właśnie, co nas porzucają. Może dlatego, że czujemy do nich coś w rodzaju wdzięczności."
Michał Choromański     


"Miłość zaczyna się rozwijać dopiero wówczas, gdy kochamy tych, którzy nie mogą się nam na nic przydać."
Erich Fromm     


"Jest zawsze trochę szaleństwa w miłości, ale też trochę rozumu w tym szaleństwie."
Friedrich Nietzsche     


"Mimo wszelkich odkryć dokonanych w krainie miłości własnej zostaje w niej jeszcze wiele ziem nieznanych."
Francois de La Rochefoucauld     


"Miłość nie istnieje w sobie, ale w nas, jest naszym osobistym dziełem."
Marcel Proust     


"Nawet gdy się kocha duszę, funkcję miłosną wykonuje ciało."
Romain Rolland     


"Żeby napisać dobry list miłosny, trzeba by go zacząć nie wiedząc, co się ma na myśli, a skończyć nie wiedząc, co się napisało."
Jean Jacques Rousseau     


"Miłość to nie uczucie. Miłość to działanie, to milczenie."
Iris Murdoch     


"Bez ciebie żyć nie mogę, z tobą - nie mam siły."
Marcjalis     


"Żaden instynkt tak bardzo się nie liczy jak instynkt serca."
George Gordon Byron     


"Ze wszystkich rzeczy wiecznych - miłość jest tą, która trwa najkrócej."
Molier     


"Miłość i nienawiść są dwoma obliczami tego samego."
Witold Gombrowicz     


"Dzisiejsza miłość jest właśnie jak ta zapalona raca, co błyśnie, pęknie i zgaśnie."
Henryk Sienkiewicz     


"Kochająca osoba popełnia prawie zawsze ten sam błąd, że nie czuje, kiedy druga strona przestaje już kochać."
Francois de La Rochefoucauld     


"Serce wystrychnie zawsze rozum na dudka."
Francois de La Rochefoucauld     


"Że kochankowie nie nudzą się razem, to dlatego, że zawsze mówią o sobie."
Francois de La Rochefoucauld     


"Miłość - to przestrzeń i czas udostępnione sercu."
Marcel Proust     


"W perspektywie serca odległości wydają się straszne."
Rabindranath Tagore     


"Miłość nie polega na wzajemnym patrzeniu na siebie, ale na patrzeniu w tę samą stronę."
Antoine de Saint-Exupery     


"Bóg wysłuchuje tych, którzy błagają o łaskę zapomnienia dla nienawiści, lecz głuchy jest na głos tych, którzy chcą uciec przed miłością."
Paulo Coelho, "Piąta góra"     


"Serce kieruje się racjami, których rozum nie pojmuje."
Jacques Benigne Bossuet     


"Lepiej kochać i stracić miłość niż nie kochać wcale."
Alfred Tennyson     


"Miłości innych pragnie się po to, aby mieć jeszcze jeden powód do kochania siebie."
Denis Diderot     


"Kiedy się kocha kobietę, nie sięga się po narzędzia dla mierzenia jej kształtów; kocha się ją za pomocą swych pragnień; a tymczasem zrobiono wszystko, co się dało, żeby nawet miłość poddawać kanonom."
Pablo Picasso     


"Gdy miłość zanika - zanika nawet pamięć o niej."
Pedro Calderon de la Barca     


"Kobietom jest z miłością do twarzy. Mężczyznom też."
John Galsworthy     


"Gdy nie stać nas na miłość, stać nas zawsze na zazdrość."
Maria Dąbrowska     


"NAjwiększym grzechem jest grzech miłości - jest tak wielki, że trzeba aż dwojga, żeby go popełnić."
Tristan Bernard     


"Kto ma serce pełne miłości - zawsze ma coś do dania."
Jan XXIII     


"Kochać dla samego kochania - to cecha prawie anielska."
Alphonse de Lamartine     


"Miłość nie spełniona - to specyficzny rodzaj nienawiści. Miejmy się na baczności przed jej ofiarą - myślącym samotnikiem."
Sakutaro Hagiwara     


"Osoby samolubne są niezdolne kochać innych, ale tak naprawdę - nie kochają także siebie."
Erich Fromm     


"Miłość jest jak miód, ze smakiem można jej kosztować, ale niepodobna kąpać się w niej."
Bolesław Prus     


"Istotne jest to, czy kochasz bliźnich, a nie to, czy oni ciebie."
Nikołaj Gogol     


"Miłość jest dzieckiem złudzenia i ojcem utraty złudzeń."
Miguel de Unamuno     


"Jeśli kochasz, to już na wpół wierzysz i ufasz."
Victor Hugo     


"Nie ma siły większej niż prawdziwa miłość."
Seneka Starszy     


"Kochać jakąś rzecz - znaczy pragnąć, aby żyła."
Konfucjusz     


"Nie można zakreślić granic niepokojowi serca."
Erich Maria Remarque     


"Miłość jest triumfem wyobraźni nad inteligencją."
Henry Louis Mencken     


"Kochamy ludzi za dobro, któreśmy im dali, a nienawidzimy za to zło, któreśmy im wyrządzili."
Lew Tołstoj     


"Miłość jako nasionko leśne z wiatrem szybko leci, ale gdy drzewem w sercu wyrośnie, to chyba razem z sercem wyrwać ją można."
Henryk Sienkiewicz     


"Z miłością można żyć nawet bez szczęścia."
Fiodor Dostojewski     


"Miłość jest potęgą, która niszczy prawa i nadaje nowe."
Giovanni Boccaccio     


"Człowiek może być zakochany jak szaleniec, ale nie jak głupiec."
Francois de La Rochefoucauld     


"Rozsądek i miłość niedobrze żyją razem: w miarę jak miłość rośnie, rozsądek się kurczy."
Francois de La Rochefoucauld     


"Jest tylko jedna miłość, ale istnieją tysiące rozmaitych jej kopii."
Francois de La Rochefoucauld     


"Prawdziwa miłość jest jak duch, o którym wszyscy mówią, ale niewielu go widziało."
Francois de La Rochefoucauld     


"Można kochać tych, którym się rozkazuje, ale nie trzeba im o tym mówić."
Antoine de Saint-Exupery     


"Kto kocha - małe temu ogromnieje i lada pomyłka zolbrzymia nadzieje."
Cyprian Kamil Norwid      podesłał(a): Basik


"Na świecie istnieje jedna rzecz warta życia: bezgranicznie kochać osobę, która kocha cię bezgranicznie."
Francois Mauriac     


"Miłość jest powszechną migreną - zamgleniem oka zaciemniającym jasne myślenie."
Robert Graves     


"Nie kochają ci, co nie okazują swojej miłości."
William Shakespeare     


"Miłość - to nie kończąca się tajemnica, bo nie ma żadnej rozsądnej przyczyny, która mogłaby ją wytłumaczyć."
Rabindranath Tagore     


"Tylko niestali znają przyjemność miłości. Aby poznać jej tragedie, trzeba być stałym."
Oscar Wilde     


"Prawdziwie kochasz tylko wtedy, gdy nie wiesz dlaczego..."
Lew Tołstoj     


"Miłość jest owocem każdej pory roku, dlatego zawsze jest w zasięgu ręki."
Matka Teresa z Kalkuty      


"Co to jest
Miłość
Powiedz
Albo nic nie mów
Ja chcę cię mieć
Przy sobie
I nie wiem
Czemu"

Jonasz Kofta 


"Serce rzucone na ziemię
musi kogoś na ziemi
kochać i mieć przy sobie."

Henryk Sienkiewicz  


"Największym darem jest cząstka samego siebie."
Ralph Waldo Emerson  


"Happiness comes more from loving than being loved; and often when our affection seems wounded it is only our vanity bleeding. To love, and to be hurt often, and to love again - this is the brave and happy life."
J.E. Buchrose  


"The way to love anything is to realize that it might be lost."
G.K. Chesterton   


"If I lose my fame and fortune
and my home is on the street
and I'm sleeping at grand central station
it's okay - if you're sleeping with me."

Whitney Houston   


"Bez miłości czas policzony
Los nam bilet dał w jedną stronę
A na drogę w nieznane - nadzieję
Że znajdziemy ją, jeśli istnieje."

Jonasz Kofta  


"To love is to receive a glimpse of heaven."
Karen Sunde     


"Mężczyźni pragną być zawsze pierwszą miłością kobiety; kobiety mają subtelniejszy instynkt i wolą być zawsze ostatnią miłością mężczyzny."
Oscar Wilde  


"Miłość platoniczna to udawanie przed samym sobą, że rewolwer nie jest nabity."
William Somerset Maugham  


"Love does not consist in gazing at each other, but in looking outward together in the same direction."
Antoine de Saint-Exupery     


"Somebody (...) should have told us that not many people have ever died of love. But multitudes have perished, and are perishing every hour - and in the oddest places! - for the lack of it."
James Baldwin     


"... ktoś powinien był nas poinformować, że tylko nieliczni umierają z nadmiaru miłości. Za to z jej braku ginie wielu, co godzinę, w najdziwniejszych miejscach."
James Baldwin     


"Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu."
Antoine de Saint-Exupery     


"Miłość nie jest skarbem, który się posiadło, ale obustronnym zobowiązaniem."
Antoine de Saint-Exupery     


"Jeśli masz czyjeś serce
masz dom
na każdym miejscu,
na którym staniesz."

 
Imieniny:
23 Listopada 2014
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Adela, Erast,
Felicyta, Klemens,
Klementyn, Orestes,
Przedwoj
Do końca roku zostało 39 dni.
Godzina:
Sonda
Odwiedzam stronę:
 
Erfurt live leer
Erfurt live leer
Erfurt live unten Erfurt live leer Erfurt live unten